Sosyal Medya Yasası Hangi Ülkelerde Var

Günümüzde internetin ve sosyal medya platformlarının kullanımının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak sorunların gündeme gelmesi birçok ülkeyi harekete geçirdi. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere her ülke kendi iç hukuk düzenlerine yeni kanun maddeleri ekleyerek veya özel kanunlar çıkararak kullanıma birtakım sınırlamalar getirdiler. Hukuk düzenlerine sosyal platform yasağı koyan bazı ülkeler aşağıda yer almaktadır.
 
İngiltere

İngiltere hükümeti, yapmış olduğu basın açıklamasında sosyal medya denetim kuruluşu Ofcom’un bu platformlar üzerindeki düzenleme ve denetim yetkisinin artırılacağını, şiddet ,terör faaliyetleri, siber zorbalık ve çocuk istismarı gibi çoğu ülkenin ağır ceza sınıfına giren suçları barındıran içeriklerin kaldırılması ve cezai müeyyideler uygulanacağını duyurdu. Ofcom Başkanı Melanie Dawes, İngiliz Parlamentosu'nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi'nde yaptığı konuşmada, zararlı içerikler hususunda işlem başlatmayan sosyal platform şirketlerine dava açılması veya erişimin engellenmesi olasılığının da gündemde olduğunu belirtti.

Almanya

Almanya'da NetzDG olarak bilinen hukuki düzenleme 2018 yılında yürürlüğe girdi. Kanun içeriği iki milyondan fazla aktif kullanıcısı olan teknoloji şirketlerine ilişkin sınırlandırmalar barındırıyor. Kanun uyarınca, ilgili şirketlerin kendi platformları üzerinde yer alan içeriklere yönelik şikâyetlerin değerlendirilmesinin prosedüre bağlaması yani belli bir zemine oturtmaları, yasalara açıkça aykırılık teşkil eden içerikleri 24 saate kadar otomatik olarak kaldırmaları ve bu işlemlere ilişkin altı aylık raporlar düzenlemeleri isteniyor. Bu hususlara uymayan şirket ve şahıslara ise cezai müeyyide öngörülüyor. Bireyler için azami para cezası 5 milyon iken şirketler için ise 50 milyon Euro olması kararlaştırıldı.
 
Fransa

Fransa hükümeti, 2020’nin mayıs ayında internette nefret ve hareket söylemini azaltmaya yönelik bir yasal bir düzenlemeye yeşil ışık yaktı. Yeni düzenleme kapsamında, 24 saat içerisinde ırk, din, cinsel tercih hakkında hakaret boyutuna ulaşan söylemler barındıran, buna ek olarak cinsel tacize giren içeriklerin ortadan kaldırılması isteniyor. Terör faaliyetleri ve çocuk istismarı gibi cezası kanunlar uyarınca daha fazla olan alanlardaki içeriklerin kaldırılması için öngörülen süre ise 1 saat gibi çok daha kısa bir süreye indirgenmiş durumda. Bu içerikleri kaldırmaya yönelik girişimde bulunmayan şirketlere ise 1,25 milyon Euroya kadar para cezası kesilebileceği belirtilmekte.