Sosyal Medyada Blog Nedir

Günümüzde insanların internette aradığı, kullandığı ve içerik ürettiği birçok platform bulunmaktadır. Kişisel tercihlere göre video, fotoğraf ya da yazılı içerikler üretmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Blog ise yazı yazarak içerik üretmek isteyenler için en çok tercih edilen sosyal medya platformudur.

1) Blog Nasıl Oluşturulur?

Birçok internet sayfası ücretsiz blog açma hizmeti sunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı "Blogspot" ya da "Blogger" olarak bilinen ve Google veri tabanına ait sitedir. Siteye girerek e-mail adresinizle kolaylıkla blog sayfanızı oluşturabilirsiniz. 

2) Blog Sitenizin Konusunu Seçin

Blog sayfanızı açtıktan sonra isterseniz günlük tarzında kullanabilir isterseniz de belirlediğiniz bir konu hakkında bilgilendirici yazılar yazabilirsiniz. Eğer bu sosyal medya platformundan para kazanmak istiyorsanız profesyonel olduğunuz ya da hobi edindiğiniz bir konu hakkında detaylı yazılar yazmanız daha çok takip edilmenizi sağlayacaktır.

3) Doğru Etiket Kullanımı

Blog yazılarınızı yazdıktan sonra etiketleme bölümüne geldiğinizde çok dikkatli olmalısınız. Sosyal medya platformlarında etiket kullanımı içerik üreticilerinin öne çıkmasında çok önemlidir. Etiketleriniz yazdığınız konuyla alakalı olmalı ve içerik arayanların aratacağını düşündüğünüz kelimelerden oluşmalıdır.

4) Blog Yazarak Para Kazanmak

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi blog yazarak da para kazanmak mümkündür. Blog sayfanızda reklam gösterilen banner alanları mevcuttur ve bu reklamlara tıklandıkça para kazanmaya başlarsınız. Düzenli olarak blog yazılarınızı paylaşmanız ilk aşamada çok önemli. Yazdığınız konularla alakalı içerik arayan insanlar blog sayfanıza ulaştıkça sayfanızda ilgisini çeken reklamlara tıklamaya başlayacak ve bu da size gelir olarak geri dönecektir. Bu otomatik reklamların haricinde blog sayfanız büyüdükçe, markalardan size iş birliği teklifleri gelmeye başlayabilir ve bu iş birlikleriyle de gelir elde edebilirsiniz.

5) Blog Sayfanızı Nasıl Duyurabilirsiniz?

Eğer diğer sosyal medya uygulamalarını kullanıyorsanız, blog sayfanızı bu uygulamalarınızda paylaşıp takipçilerinizi yönlendirebilirsiniz. Bunun haricinde diğer blog sayfalarını ziyaret edip yorum yazarak kendi blog sayfanızın etkileşimini arttırabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise belli bir ücret karşılığında blog sayfanızın reklamını yapabilirsiniz.

Yazı yazarak düşüncelerinizi paylaşıp bir de para kazanmak istiyorsanız blog sayfası için sizin için en iyi seçenek olacaktır.